ÚMS: Žiadame štát o zodpovedný prístup k samospráve
12. novembra 2024
Rozpočet pre rok 2025, diskusia o stave prípravy rozpočtov v mestách a výzvy pre štát v kľúčových oblastiach. Aj toto boli témy zasadnutia Republikovej rady Únie miest Slovenska (ÚMS), ktorá sa uskutočnila v pondelok 11.11. v členskom meste Dubnica nad Váhom. Zástupkyne a zástupcovia členských miest sa zhodli na tom, že je nevyhnutné, aby štát bral obavy miest o zostavenie svojich rozpočtov vážne a spolupracoval pri návrhoch, ktoré ÚMS systematicky ponúka a komunikuje. ÚMS po rokovaní Republikovej rady zhrnula 6 priorít, na ktoré dlhodobo upozorňuje a preto žiada:
Poslancov NR SR, aby schválili zmenu zákona o rozpočtových pravidlách samosprávy, ktorá umožní čerpať rezervný fond na krytie bežných výdavkov miest aj v roku 2025
Vládu SR, aby urýchlene riešila financovanie služieb pre cudzincov s dlhodobým pobytom na Slovensku. Samosprávy sú výrazne podfinancované a bez podpory štátu, nemajú kapacitu naďalej poskytovať služby aj cudzincom žijúcim na území miest. Tieto služby sú kľúčové pre úspešnú integráciu cudzincov a rozvoj celej spoločnosti. Ak mestá nebudú mať dostatočné príjmy z prerozdelenia daní, ktoré tieto skutočnosti zohľadnia, budú nútené svoje služby obmedzovať. Súčasne budú nútené zvyšovať miestne dane a poplatky na pokrytie svojich rozpočtových deficitov, čo bude mať negatívny vplyv aj na občanov a podniky v území.
Vládu SR, aby poskytla mestám dodatočné finančné prostriedky na odmeny vo výške 800,-Eur. Tieto zdroje majú vyplatiť samosprávy na základe dohody medzi vládou SR a odborármi, napriek tomu, že s tým nesúhlasili. Rovnako žiadame riešiť vplyv zavedenia príspevku na športovú činnosť dieťaťa v sume 55 % oprávnených výdavkov, najviac však v sume 275 eur, pre zamestnancov vo verejnej správe. Táto povinnosť zaťaží dlhodobo napäté rozpočty samosprávy
Ministerstvo financií SR o začatie diskusie v súvislosti s vplyvom zákona o dlhovej brzde, ktorá v novembri 2025 doľahne aj na samosprávy a môže mestá paralyzovať. Dlhová brzda funguje ako preventívne opatrenie, ktoré má zabrániť nadmernému zadlžovaniu a podporiť finančnú stabilitu a zodpovednosť v rámci verejného sektora. Pre samosprávy však bude znamenať znižovanie kvality, ako aj rozsahu služieb pre obyvateľov, ako aj obmedzenie, alebo rušenie investičných projektov v mestách.
Ministerstvo školstva SR o urýchlené zverejnenie výšky základných normatívov na financovanie materských škôl. Bez týchto údajov je zostavovanie rozpočtov miest naďalej alchýmiou plnou neistoty. Napriek tomu, že v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK) je zverejnené nariadenie upravujúce podrobnosti prepočtov, pre zostavenie rozpočtov však naďalej chýbajú podstatné informácie. ÚMS od začiatku upozorňovala, že rezort nemá všetky dáta o výdavkoch, ktoré samosprávy vynakladali na materské školy a preto budú výpočty pre stanovenie normatívov skreslené. Opakovane sme rezort žiadali o prechodné obdobie, aby samosprávy mohli svoje výdavky správne vykazovať, alebo aby štát zaviazal samosprávy použiť časť podielových daní (DPFO) na financovanie materských škôl cez osobitné vykazovanie.
Ministerstvo hospodárstva SR a Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru (SIEA), aby urýchlene vyhlásila výzvy na podporu energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vo verejných budovách. Tento apel sa týka projektových zámerov schválených Radou partnerstva Bratislavského samosprávneho kraja v rámci integrovaných územných investícií. Aktuálne ide o 33 projektov v celkovej hodnote 35 miliónov eur. Zároveň žiadame MIRRI SR o zníženie výšky spolufinancovania projektov z EÚ zdrojov z 8% na 5%. Znamenalo by to významné zníženie vplyvu zmeny DPH (zvýšenie na 23%) na rozpočty samospráv pri investičných projektoch.
Únia miest Slovenska reprezentuje 24 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše 1,3 milióna obyvateľov Slovenska. Aj preto veríme, že hlas našich miest má, aj pri riešení tejto témy, svoju váhu a svoj prínos.